הביולוגיה של הרגשות

עזרה עצמית לחרדה ודיכאון

אלנורה ואן ווינקאל

מדענית חוקרת בפרישה, מעבדות מילהאוזר, המחלקה לפסיכיאטרייה

אוניברסיטת ניו יורק בית הספר לרפואה

כתובת התכתבות: Murray Hill Station, P.O. Box 893

New York, NY 10156 USA

"אם לא תשחרר את אשר בתוכך, מה שלא תשחרר יהרוס אותך"

תורתו של ת'ומס (The Gnostic Gospel of Thomas)

תלות משותפת היא התמכרותנו המרכזית

הכרת ביולוגיה בסיסית זו ,תאפשר לך למצוא בטבעיות רבה יותר דרכים לעזרה עצמית כל ילד נולד עם מידה בריאה של כעס אשר בא לידי ביטוי ,בין היתר, בתגובת לחימה או בריחה (flight or fight) כאשר הורינו מזניחים אותנו רגשית, אפילו ללא כוונה, הם עלולים לגרום לנו להדחיק כעס מוצדק אף הורה אינו נדרש להיות מושלם, אולם חובה עלינו כהורים לאפשר לילדנו לכעוס. הדחקת הכעס הרסנית יותר אפילו מהטראומה עצמה. אפילו שיר הערס "שקט ילדי אל נא תבכה" משרת את צרכי ההורים ולא את צרכי הילד. אולם כילדים, הורינו בוודאי הצטרכו להדחיק את כעסם וההחלמה הזו נועדה עבורם גם כן. אנו יוצרים באופן לא מודע ובכדי לשחרר כעס ואבל מודחקים, מערכות יחסים המתבססות על תלות משותפת המשחזרות מערכות יחסים בילדות רבים מאתנו מחפשים אחר בני זוג, מעבידים וחברים המזכירים לנו את הורינו ולכן אין אנו מאושרים במערכות יחסים אלו.

הרעלה מוחית גורמת להפרעות אמוציונליות והתמכרויות.

כאשר הכעס מודחק, כמויות רעילות של נוירוטרנסמיטורים במוח סותמים נתיבים המאחסנים זיכרונות מהורינו. (1) ולכן אין אנו זוכרים טראומות ילדות במהלך משברים תקופתיים של התנקות מרעלים (detoxification)., רעלים אלו, המייצגים כעס מודחק, מציפים בפתאומיות את הנתיבים, מגרים את המערכת העצבית ובכך גורמים להופעת סימפטומים הנעים בין חרדה מתונה למאניה ואפילו לזעם שאינו מכוון. כיוון שאזורים מסוימים נסתמים יותר מאשר אחרים, הכעס פעמים רבות מכוון על ידי הנוירונים הלא מתאימים כך שהכעס עלול להיות מכוון או כלפי האדם הלא מתאים או פנימה ולהתבטא כרגשות אשמה ואפילו כמחשבות אובדניות כשמחשבות ורגשות בלתי מכוונים, החשיבה עלולה להפוך להזייתית ואפילו פסיכוטית אולם סימפטומים הנובעים ממערכת עצבית מגורה הם ביטוי למשברים של התנקות מרעלים ומסמלים החלמה - כלומר פתיחת השסתומים לשחרור כעס מודחק

שימוש בדרכים לעזרה עצמית מאיצים את תהליך ההחלמה

בפגישות של ילדים להורים אלכוהוליסטים או בתרפיה, אנו משחררים ומכוונים מחדש את כעסנו על ידי שיתוף אחרים בזיכרונותינו מהורינו שהתעללו בנו. החלמתנו תהיה מהירה יותר אם נצליח לזהות במהלך היום סימפטומים המעידים על מערכת עצבים מגורה כאיתות (signal) לכעס מתגבר. במקום להדחיק את הסימפטומים, חווה את הפחד וזהה אותו כביטוי של הכעס שחרר וכוון אותו מחדש. דפיקות הלב בחזה בעת עימות עם אדם כלשהו הם סימן לכעס שהדחקנו ביחס להורינו. שחרר את הכעס על ידי הכאת מזרון או/ו על ידי צעקות על הוריך בקול רם בעת שחרור הכעס, כשאנו מדמיינים או חושבים על הורינו, אין אנו מתקיפים אותם כיוון שבהם מצוי החולי. במידה ואין באפשרותך לצעוק מפאת הרעש הרב שבדבר, שימוש בדיבור שקט גם כן יעיל. אופייני שנשמע בראשנו את קולות הורינו אומרים לנו משפטים כדוגמת: "עלייך להתבייש בעצמך" , יעזור אם נאמר לעצמנו "צאו מהראש שלי". סימפטומים אחרים המאותתים על עלייה של כעס וחרדה, פחד נירוטי, התקפות מאניה, מחשבות או התנהגויות קומפולסיביות, פרנויה וחרטה. הם בעצם משברים לניקוי רעלים ומאפשרים לנו לשחרר ולכוון מחדש את כעסנו. חווה את הפחד ואת הסימפטומים של הכעס וכוון מחדש את כעסך. חשוב לכוון את הכעס בראשינו לאורך כל היום: סימפטומים הקשורים למשברים אלו עשויים להתבטא בתחושת הזדקקות לחומרים מעוררים כימים או פסיכולוגיים. הם עשויים להתבטא באשמה, בביטחון עצמי נמוך או בהתנהגות אגרסיבית כלפי אדם הלא מתאים אם הכעס אינטנסיבי ובלתי פורפוציונלי, כנראה שחלק גדול ממנו עדיין הינו כעס מודחק כתוצאה מטראומה קודמת וצריך לכוונו כלפי אלו שהתעללו בנו בעבר. חשוב לעשות זאת בפגישה איתם או בתרפיה ולא לכוון את הכעס כלפי אחרים במידה ובאינטראקציה כלשהי עם אחרים מתעורר כעס רב, יהיה זה הולם לבטא את הכעס באופן רגוע ובמידה ונחוץ הדבר ניתן לשחררו מאוחר יותר על ידי הכאת מזרון וכדומה מבלי להיזכר בהכרח בפרטים המדויקים הקשורים לטראומה. לבד מזאת, מידע דומה לזה הקשור לאלו שהתעללו בנו בעבר כגון דמוית סמכותיות של גברים או נשים, מובל יחד בנתיבי נוירונים משותפים חשיבה על כל אלו שהתעללו בנו בעבר בעת משבר מביאה להאצת תהליך הניקוי מרעלים, כך שייתכן שבעת משבר נחשוב על קרובי משפחה, מעבידים, אנשים בעלי סמכות בני זוג או חברים. אפילו הרעיון של אלוהים כדמות הורית סמכותית מאוחסן יחד עם מידע הקשור למתעללים בעבר ובהחלט עוזר לכעוס על אלוהים אם כי, האלוהים האמיתי עוזר לנו להחלים.

שינויים במצב הרוח עלולים להחריף אולם הם זמניים בלבד.

בדרך כלל מצב הרוח מרומם לאחר שחרור כעס, ולתחושה יש אפקט מהיר בדומה לפעולת האנטי דיכאון. אין בזאת להעיד על החלמה כיוון ש תחושה זו עשויה להלוות בדיכאון או בשינה כבדה אולם, משבר הניקוי מרעלים הבא יביא להקלה בדיכאון. חשוב לבכות ולשחרר רגשות אבל , שעלולים להופיע באופן אינטנסיבי ולהמשך חודשיים רבים. כאבי ראש, הזעה וחם שכיחים.

הגשמת מצב פוסט-שיטפון אפשרית תוך זמן קצר

פוסט שיטפון מתרחש כשרב הכעס המודחק השתחרר. אין זו החלמה פתאומית אך בהחלט זו השתחררות דרמטית מחרדה ודיכאון שתלווה בהפסקת השינויים במצבי הרוח. לאחר פרסום מאמר מפורט יותר באינטרנט (2), אלו שהצליחו לכוון את כעסם באופן מנטאלי במהלך כל היום הגשימו את מצב הפוסט שיטפון תוך מספר חודשים. אנשים במצב פוסט שיטפון דומים לאנשים נורמליים כפי שתואר על ידי ארתור ג'נוב (3). הם מרגישים חיות ומסופקים, חברותיים ובו זמנית נהנים להיות לבדם, סובלניים אך לא מסכימים שינצלו אותם, מרגישים עצבות אך לא דיכאון, וחווים הנאה, הם בונים קשרים בריאים יותר, כבר לא קומפולסיבים, ואינם מסוגלים להיות אלימים אלא במקרה של הגנה עצמית. הם נינוחים, נרדמים בקלות, ושנתם אינה מאופיינת בשינה שלאחר נטילת כדורים. הם עובדים ביעילות, ומחפשים אחר הנאות כאשר הם לא עובדים. הזיכרון לטווח קצר והריכוז משתפרים. כמו כן, האינטליגנציה משתפרת פלאיים. זיכרונות רבים מהילדות חוזרים אליהם אם כי בלי התחושות הכואבות שאפיינו אותם בעבר. מחילה אינה פעולה מודעת, אלא היא פעולה טבעית כששטף הכעס נעלם לגמרי. קשרים עם ההורים שייתכן ובעבר היו מתוחים נעשים חברותיים. ביטוי של כעס קשור לקשר עכשווי ולא קשור לכעס מודחק אם כי הכעס המודחק שקשור למערכות יחסים קודמות עדיין יכול להשפיע על קשר עכשווי. תחושת אי בהירות עלולה להמשך זמן רב, ונחוץ לכוון את הכעס במשך שנה כן חיוני להמשיך להרגיש את הכעס ולהתעמת אתו באופן רגוע בקשרים עכשוויים. כיוון שנוירונים עלולים להיסתם שוב, מצבי הרוח עלולים להישנות.

שיפור בבריאות הפיזית

רעילות מוחית גורמת לתקופות הנעות בין גירוי יתר לתת גירוי של בלוטת יתרת המוח ואיברי שליטה אחרים המובילים להפרעה במערכת העצבים ההיקפית. בסיום תהליך הניקוי מרעלים (detoxification), מחלות פסיכוסומטיות, המכונות ניורוגניות נעלמות. השיפור שחל בבריאות הגופנית משמעותי מאד כיוון שנתיבי הנוירונים נקיים ומערכת העצבים יכולה לבצע את תהליך הניקוי מרעלים היומי אלא אם נגרמה פגיעה מוחית בלתי הפיכה, סביר שהפרעות הגופניות ייעלמו, במיוחד אם נעשים שינויים תזונתיים. אנשים במצב פוסט שיטפון רגישים לאוכל ג'נק או לחומרים מעוררים (stimulants) ובאופן טבעי מאמצים דיאטה בריאה המתבססת בעיקרה על מזון 'טבעי'. הימנעות מחומרים מעוררים, סוכר מזוקק, לחם ומוצרי חלב עשוי לעזור במניעת סימפטומים עתידיים של דיכאון ועצבנות.

החופש מכל התמכרות מלווה בתחושת אופוריה תמידית.

לאחר תקופה של אי בהירות, תחל התבהרות רגשית. התמכרויות תעלמנה ולבסוף נרגיש אופוריה מספקת, לא מאנית, אלא כזאת המאופיינת בחופש מחרדה ועצבנות. אנו נולדים מחדש עם יכולת לאהוב ולהיות נאהבים.

"תשחרר החוצה את אשר בתוכך, ומה שתוציא יציל אותך"

תורתו של ת'ומס (The Gnostic Gospel of Thomas)

References

1. Van Winkle, E. The toxic mind: the biology of mental illness and violence, Medical Hypotheses 2000; 54: 146-156

http://www.redirectingselftherapy.com
http://www.gocure.com
http://primal-page.com/toxicmnd.htm

3. Janov, A. The Anatomy of Mental Illness. London: Sphere Books Ltd, 1971.

כתב ויתור: תוכנית שניים עשר הצעדים ממליצה על דרכים לעזרה עצמית הצעדים אינם מיועדים לקטינים מבלי רשות הוריהם במידה והם חיים תחת חסותם הצעדים בטוחים במידה שהכעס מכוון מחדש ובמידה ואין בעיות רפואיות רציניות. אין אני יכולה לשאת באחריות לאי אלו הבנות הקשורים למושגים הביולוגיים. המתוארים במאמר הסיכון בשימוש בצעדים אלו, באם תבחר לעשות כן כולו שלך. המאמר אינו ממליץ על הפסקת תרפיה או תרופות שניתנו על פי הוראת רופא. השימוש באמצעים לעזרה עצמית אפשרי במקביל לתרפיה ולקיחת תרופות. 9/9/99

 

בבקשה הדפס את המאמר כפמפלט כך שיהיה ברשותך עותק בו תוכל לעיין ולמצוא מענה לשאלותיך. והעבר את המאמר לחבריך אשר אין ברשותם מחשב. לחץ על פמפלט (1) , ולחץ על פמפלט (2) ולחץ על Acrobat Reader כדי להוריד את תוכנת אקרובט שניתנת למשיכה ללא עלות, ודרושה להצגת ולהדפסת הפמפלט.


The article in English is available for printing out and folding into a pamphlet--please pass it on to friends who may not have computers--click on Pamphlet English and click on Acrobat Reader, to download the free Acrobat Reader, which is necessary to view and print the Pamphlet. Print page one on one side of a sheet of paper and page two on the other side.


To view the support group archives, click on:

depression-cause-cure

For more resources on Redirecting Self-Therapy, visit  www.gocure.com


הערת המחבר

כילדה, לא חוויתי התעללות על פי סטנדרטים חברתיים אולם אמי השאירה אותי בעריסה לבכות עד אשר אירגע ולשמוע את זעם אבי שכוון לא כלפי, אך כן כלפי אמי, אחי ואחותי. למדתי להדחיק את כעסי המוצדק מהר מאוד. הייתי ילדה אוטיסטית ובשנות ה20- לחיי אבחנתי כסכיזופרנית ואושפזתי ארבע שנים במחלקה סגורה אלימה בבית חולים פסיכיאטרי. ברב זמני במחלקה שהייתי בחדר מלא מזרונים בו השקעתי את רב מרצי בניסיונות להתיר מעלי את הרצועות של ג'קט הבטיחות (straight jacket) או שהפנמתי את כעסי שהתבטא בזעם אובדני. באחד מהטיפולים בשוק חשמלי לא איבדתי את הכרתי והרגשתי כאב ופאניקה כשהחשמל זרם בגופי. הרגשתי שהתחשמלתי, אך נשארתי בחיים. במהלך שלושים השנים הבאות, אושפזתי בלמעלה מעשרים בתי חולים, אבחנתי בדיאגנוזות שונות וקיבלתי כל תרופה הידועה בפסיכיאטרייה. בגיל שישים אבחנתי בהפרעה דכאונית קלינית ואחר-כך אבחנתי במניה דפרסיה עם סימפטומים של הפרעות אלצהיימר ופרקינסון. בשנים האלו, בבתי החולים, רק אחות אחת הבינה למה הזדקקתי. היא באה לחדר שבו הייתי קשור למיטה, שיחררה אותי, ונתנה לי מגש עם כלים מפלסטיק. "זרקי אותם על הקיר, יקירתי", היא אמרה. אם יכלתי לדמיין את תמונת הורי על הקיר, עשויה הייתי כבר אז להתחיל בתהליך ההחלמה. רציתי להתאשפז בבתי החולים אך מעולם לא ידעתי מדוע. אולם זה היה ביטוי לפנטזיה של שחזור החוויה בעריסה - ואפשרות לשחרר את כעסי המודחק כלפי הורי. כשהבנתי זאת והשתמשתי בדרכים לעזרה עצמית החלמתי במהרה ועברתי למצב פוסט-שיטפון (post-flood). בבקשה למד את המאמר בזהירות לפני התחלת התהליך וכתוב אלי בכדי לספר לי כמה זמן עבר עד אשר עברת למצב פוסט-שיטפון.